Przy naszej społeczności działa Chrześcijańska Fundacja „12 GODZIN”, powołana, by krzewić wartości chrześcijańskie i nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Fundacja została założona w 2018 roku..
Celem Fundacji jest promowanie Pisma Świętego, wspieranie rozwoju wspólnot chrześcijańskich, troska o rozwój duchowy i umysłowy dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także niesienie wsparcia osobom w trudnej sytuacji życiowej — chorym, samotnym, bezdomnym oraz uzależnionym.
Fundacja realizuje swoją misję poprzez różnorodne działania: organizację wydarzeń chrześcijańskich, szkoleń, kursów, akcji pomocowych, wsparcie rodzin, działania prozdrowotne i charytatywne.
Wszystko, co robimy, opiera się na wartościach chrześcijańskich i pragnieniu praktycznego niesienia dobra w codziennym życiu.
Chrześcijańska Fundacja „12 GODZIN”,
ul. Romualda Traugutta 9/10,
59-220 Legnica
KRS: 0000758816
NIP: 6912540143
REGON: 381868996
e-mail: fundacja@chrześcijanie-jeleniagora.pl
tel.: +48 780 258 122
STATUT CHRZEŚCIJAŃSKIEJ FUNDACJI „12 GODZIN”
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Chrześcijańska Fundacja „12 GODZIN”, zwana dalej „Fundacją”, została ustanowiona przez pana Dariusza Waldemara Wysockiego, zwanego dalej „Fundatorem”, aktem notarialnym Repertorium A numer 12323/2018 i Repertorium A numer 12401/2018 sporządzonym w dniu 02-10-2018 roku w Kancelarii Notarialnej w Legnicy przy ulicy Kościuszki nr 11 przed notariusz Elżbietą Rączkowską-Martyn.
Niniejszy statut Fundacji jest zwany dalej „Statutem”.
Fundacja może używać nazwy skróconej “Fundacja 12 GODZIN”.
§ 2
- Fundacja prowadzi działalność na podstawie przepisów Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 46, poz. 203 z późn. zm.), Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz postanowień niniejszego statutu.
- Fundacja prowadzi działalność na rzecz ogółu społeczności oraz grup wyodrębnionych ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa.
- Fundacja kieruje się w swoich działaniach wartościami chrześcijańskimi.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego.
§ 3
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
- Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego, systemu identyfikacji i pieczątek oraz odpowiedników swojej nazwy w językach obcych.
- Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
§ 4
- Siedzibą Fundacji jest Legnica.
- Fundacja działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami.
- Fundacja może tworzyć oddziały, filie i biura oraz inne jednostki organizacyjne w kraju i za granicą, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa polskiego lub państwa trzeciego.
- Fundacja może łączyć się z innymi fundacjami i może być członkiem innych organizacji o podobnym profilu działalności oraz realizować zadania statutowe Fundacji prowadząc współpracę z innymi podmiotami.
CELE FUNDACJI I ZASADY REALIZACJI
§ 5
Nadrzędnym celem Fundacji jest krzewienie wartości, nauk i postaw chrześcijańskich w społeczeństwie poczynając od dzieci, przez młodzież, rodziców, rodziny, ludzi dorosłych, starszych, chorych, samotnych, społecznie wykluczonych, biednych oraz dysfunkcyjnych.
W powyższym zawierają się:
- Promowania Pisma Świętego i literatury chrześcijańskiej.
- Działalności na rzecz rozwoju wspólnot chrześcijańskich i społeczności lokalnych.
- Organizowanie przedsięwzięć i misji chrześcijańskich w kraju i za granicą.
- Rozwój umysłowy i duchowy społeczeństwa.
- Działanie na rzecz nauki, kultury i sztuki.
- Działanie na rzecz rodziny i macierzyństwa.
- Działania na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży.
- Pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej.
- Pomoc osobom bezdomnym w celu wyprowadzenia ich z bezdomności.
- Pomoc ludziom uzależnionym od alkoholu, narkotyków i innych uzależnień oraz ich rodzinom w celu przywrócenia do normalnego życia w społeczeństwie i rodzinie.
- Ochrona zdrowia i profilaktyka prozdrowotna.
- Działalność na rzecz innych organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
§ 6
Fundacja realizuje swoje cele w ramach nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego poprzez:
- Darmową dystrybucję Pisma Świętego i literatury chrześcijańskiej.
- Pozyskiwanie i wyposażanie lokali na realizację celów Fundacji.
- Wspieranie akcji dobroczynnych i ewangelizacyjnych oraz spotkań biblijnych.
- Organizowanie kursów, szkoleń, seminariów i konferencji.
- Organizowanie prelekcji, koncertów, ewangelizacji i wystaw;
- Organizowanie pomocy materialnej i duchowej mającej na celu budowanie poprawnych relacji w rodzinie.
- Organizowanie świetlic środowiskowych i wycieczek oraz wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci, młodzieży i rodzin w tym pozyskiwanie funduszy.
- Wspieranie i utrzymywanie kontaktu z osobami znajdującymi w trudnej sytuacji rodzinnej i finansowej oraz organizowanie punktów konsultacyjnych.
- Założenie schroniska/hostelu z ośrodkiem dla uzależnionych i bezdomnych.
- Organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć, akcji poprzez, które można dotrzeć z efektywną pomocą do ludzi uzależnionych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Akcje informacyjne i edukacyjne ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego w tym współpraca z ośrodkami i szpitalami leczenia uzależnień w celu zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej dla osób uzależnionych.
- Wspieranie działalności innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których deklarowana działalność jest zbieżna z celami Fundacji lub gdy deklarują one wsparcie dla propagowania idei Fundacji.
- Działalność wydawniczą.
- Działalność charytatywną.
- Współpracę z kościołami, wspólnotami chrześcijańskimi i społecznością żydowską.
- Pozyskiwanie funduszy przez organizowanie zbiórek na rzecz działalności Fundacji i projektów związanych z jej celami;
- Finansowanie działań lub współfinansowanie działalności zbieżnej z celami Fundacji;
- Współpracę z innymi Fundacjami i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą w zakresie objętym celami Fundacji;
- Wspieranie działalności innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których deklarowana działalność jest zbieżna z celami Fundacji lub gdy deklarują one wsparcie dla propagowania idei Fundacji.
- Promocja i organizacja wolontariatu;
- Finansowanie działań lub współfinansowanie działalności zbieżnej z celami Fundacji;
- Współpracę z innymi Fundacjami i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą w zakresie objętym celami Fundacji;
- Inne, stosowne do potrzeb realizacji celów Fundacji o ile pozostają w zgodzie z obowiązującym prawem.
Rozdział II
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 7
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 300 zł wniesiony przez Fundatora oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości, a także prawa majątkowe nabyte przez Fundację w toku jej działania.
- Majątek Fundacji przeznaczony jest na realizację celów statutowych Fundacji oraz pokrycie kosztów jej działania.
§ 8
Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
- Świadczeń Fundatora;
- Darowizn, spadków i zapisów;
- Odsetek bankowych;
- Dochodów ze zbiórek i imprez publicznych;
- Zbiórki pieniędzy poprzez sieć Internet;
- Dotacji i subwencji osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej;
- Dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego, praw majątkowych;
- Funduszy Unii Europejskiej;
- Funduszy przekazanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej.
§ 9
Fundacja nie może:
- Udzielać pożyczek lub zabezpieczeń zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku doczłonków jej organów lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie organów Fundacji oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
- Przekazywać majątku na rzecz członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Wykorzystywać majątek na rzecz członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
- Dokonywać zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 10
Dla osiągnięcia swych celów statutowych Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych, osób fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, realizujących cele tożsame z celami statutowymi Fundacji.
§ 11
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa długi spadkowe.
§ 12
- Osoby fizyczne i prawne, które dokonują na rzecz Fundacji darowizny lub subwencji jednorazowej lub łącznej w wysokości równej co najmniej 30.000 zł, uzyskują, o ile wyrażą stosowne życzenie, tytuł Sponsora Fundacji.
- Tytuł Sponsora ma charakter osobisty.
ORGANY FUNDACJI
§ 13
- Organem władzy Fundacji jest Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.
- Uchwały władz (organów) Fundacji podejmuje Zarząd zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Zarządu, chyba że postanowienia niniejszego statutu stanowią inaczej. W przypadku równowagi głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
ZARZĄD FUNDACJI
§ 14
- Zarząd Fundacji zwany dalej Zarządem, składa się z 1 (jednej) do 5 (pięciu) osób i jest powoływany na czas nieoznaczony. Pierwszy Zarząd powoływany jest przez Fundatora.
- W skład pierwszego Zarządu wchodzi Fundator jako Prezes Zarządu.
- Kolejne składy członków Zarządu powołuje i odwołuje Zarząd.
- Zarząd wybiera ze swojego grona Prezesa i Wiceprezesa.
- Członkostwo w Zarządzie wygasa na skutek:
a) pisemnej rezygnacji na ręce Zarządu lub przesłanej na adres fundacji przesyłką poleconą za potwierdzeniem nadania,
b) śmierci członka Zarządu,
c) odwołania z powodu choroby powodującej niezdolność do wykonywania funkcji członka Zarządu,
d) odwołania z powodu istotnego naruszenia postanowień statutu,
e) odwołania z powodu nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu.
- Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
§ 15
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ja na zewnątrz.
- Do zadań Zarządu należy w szczególności:
a) reprezentowanie Fundacji na zewnątrz i działanie w imieniu Fundacji,
b) kierowanie działalnością Fundacji,
c) uchwalanie rocznych planów finansowych,
d) uchwalanie programów i projektów,
e) uchwalanie regulaminów,
f) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
g) sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji,
h) podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów Fundacji.
- Zarząd może zatrudnić pracowników do realizacji celów Fundacji na podstawie uchwały.
- Członkowie organów Fundacji mogą otrzymywać zwroty kosztów podróży w celach realizacji zadań Fundacji.
§ 16
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż 1 (jeden) raz w ciągu roku.
- Posiedzenia Zarządu może zwołać każdy członek Zarządu przesyłając wszystkim członkom Zarządu informację o terminie posiedzenia drogą elektroniczną, na adres podany przez członka Zarządu, a w razie braku takiej możliwości – listem poleconym, na co najmniej 7 (siedem) dni przed planowanym posiedzeniem.
- Uchwały Zarządu mogą być podejmowane poza posiedzeniami lub w formie głosowania pisemnego w tym pocztą elektroniczną.
- W posiedzeniu Zarządu z głosem doradczym mogą brać udział członkowie Rady Programowej.
- Zarząd może uchwalić regulamin Zarządu określający szczegółowo tryb prac.
SPOSÓB REPREZENTACJI
§ 17
- W przypadku Zarządu jednoosobowego do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, jak również dla ważności wszelkich pism, dokumentów oraz oświadczeń w szczególności w sprawach majątkowych Fundacji, podpis składa Prezes Zarządu samodzielnie.
- W przypadku Zarządu wieloosobowego w sprawach majątkowych wymagany jest podpis dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym podpis Prezesa lub jego pisemne upoważnienie. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, jak również ważności pism i dokumentów uprawniony jest każdy członek Zarządu samodzielnie.
- Zarząd może ustanowić pełnomocników działających w imieniu Fundacji określając zakres ich umocowania.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 18
- Fundacja może połączyć się z inną fundacją o podobnych celach statutowych na warunkach określonych przez zainteresowane strony.
- Decyzję w przedmiocie połączenia Fundacji z inną fundacją podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały przy obecności wszystkich członków Zarządu
- Decyzję w przedmiocie zmiany statutu, podjęcia lub zakończenia prowadzenia działalności Fundacji podejmuje Zarząd na drodze jednomyślnej uchwały przy obecności wszystkich członków Zarządu, za pisemną zgodą Fundatora pod rygorem nieważności uchwały.
- Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji będą przeznaczone na rzecz działających organizacji o zbliżonych celach.
§ 19
- W wypadku śmierci Fundatora przewidziane w niniejszym statucie kompetencje Fundatora realizuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
- W przypadku śmierci Fundatora, gdy Zarząd Fundacji będzie jednoosobowy i składa się tylko z Fundatora, to pełnoletni spadkobiercy Fundatora stają się Radą Fundacyjną.
- Rada Fundacyjna podejmie decyzję o wykonywaniu kompetencji Fundatora w drodze podjętej uchwały zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Rady Fundacyjnej.
Legnica, dnia 03.11.2018 r., Fundator:
Wersja do pobrania